|
Gheorghe Raica, preşedintele PER: "Acuzaţiile mi le-au adus comuniştii sau extremiştii de dreapta, asta în timp ce-şi făceau treburile lor"
Gheorghe Raica, preşedintele Partidului European al Românilor reacţionează dur la acuzaţiile aduse împotriva lui de către presa locală din Alessandria care descriu victoria soţiei sale la alegerile locale ca fiind rezultatul unui turism electoral şi a prezenţei permanente în jurul alegătorilor români, deşi legea o interzice: "Acuzaţiile mi le-au adus comuniştii sau extremiştii de dreapta, asta în timp ce-şi făceau treburile lor".
Mihaela Raica a candidat pentru un post de consilier la primăria din Novi Ligure, provincia Alessandria şi a obţinut 133 de voturi clasându-se pe locul 11 din totalul candidaţilor, şi pe locul 4, la o diferenţă de doar două voturi de locurile 2 şi 3, pe lista "Popolo della Liberta". Este foarte aproape de obţinerea unui post de consilier în cadrul primăriei, totul urmând să se decidă după turul doi în care va fi desemnat viitorul primar. Imediat după afişarea rezultatelor, în presa locală au apărut articole în care se evidenţia faptul că succesul româncei a fost obţinut în urma unui aşa-zis turism electoral şi influenţarea votanţilor, practicate în ziua alegerilor, de către soţul ei, Gheorghe Raica. Precizăm că Gheorghe Raica, Gogu pentru prieteni, a candidat în urmă cu trei ani la alegerile locale din Alessandria pe listele "Lega Nord", fiind ales consilier de circumscripţie. ~n prezent acesta este consultant pentru probleme de imigraţie în cadrul primăriei şi traducător în cadrul Tribunalului din Alessandria. ~n urma acuzaţiilor dure din presă, Gheorghe Raica a dorit ca prin intermediul Gazetei Româneşti să clarifice situaţia şi să-şi explice poziţia sa şi a partidului pe care îl conduce.
Acuzaţie nefondată
Gheorghe Raica, aţi fost învinuit de turism electoral şi influenţarea votanţilor români. «Este o acuzaţie nefondată tocmai pentru a acoperi acţiunile pe care le fac cei care se află la extremele politicii locale, respectiv extremiştii de stânga şi de dreapta, adică comuniştii şi Lega Nord. Aceştia au văzut în succesul şi forţa care le-au demonstrat românii din Novi Ligure un pericol viitor şi o apropiere puternică faţă de partidul condus de Berlusconi, PDL.»
Aţi fost ales consilier la Alessandria pe listele Lega Nord. De ce credeţi că tocmai ei ar avea ceva cu această candidatură? «Eu nu mai am de-a face cu Lega Nord de foarte mult timp. {i asta datorită mai multor motive. ~n primul rând datorită politicii tot mai agresive şi aberante împotriva străinilor şi în special a românilor. Vreau să declar public că eu ţin la comunitatea de români mai mult decât la orice partid sau formaţiune de orice fel şi toto timpul voi acţiona în favoarea ei.»
Minciună grosolană
În ediţia electronică a "Novionline" au apărut învinuiri clare despre faptul că în ziua alegerilor aţi influenţat direct alegătorii români şi i-aţi însoţit cu maşina personală la vot, după ce i-aţi identificat pe cei care lipseau. «Este o minciună grosolană făcută cu intenţia clară de a ne denigra. Cum aş fi putut să fac aşa ceva când carabinierii, poliţia şi garda de finanţe mă opreau din jumătatea în jumătate de oră şi mă legitimau, deşi mă cunoşteau foarte bine? Păi credeţi că nu mă arestau sau reţineau dacă aş fi făcut ceva în neregulă?. Nici măcar nu m-au lăsat să intru în vreo secţie de votare, darămite să cer date de vreun fel. Aceste declaraţii cu siguranţă le-au luat de la comuniştii care au pierdut în alegeri. E o clară încercare de răzbunare.»
Eu cu voi, ei cu ei
Aţi fost invinuit pe unele forumuri sau bloguri româneşti că aţi fi fost ajutat de către PD-L din România. E doar o coincidenţă faptul că soţia dumneavoastră a avut sloganul "Eu cu voi, ei cu ei"? «Vreau să se înţeleagă clar faptul că politica sau politicienii români nu ne- au ajutat sub nicio formă. Nu au avut absolut niciun aport în această campanie electorală. Membrilor Partidului European al Românilor, al cărui preşedinte sunt, le-am spus că pot vota pe cine doresc ei la alegerile europarlamentare sau viitoare prezidenţiale. Nu avem o optiune românească şi asta vreau să se înţeleagă foarte clar. Iar sloganul e într-adevăr asemănător, dar ilustrează exact dorinţa soţiei de a fi un consilier doar pentru interesele comunităţii de români, nu altele de nu ştiu ce altă factură.»
Care au fost motivele de care au ţinut cont electorii când au pus ştampila în dreptul numelui soţiei dumneavoastră? «Acum s-au văzut rezultatele muncii noastre, ale membrilor Partidului European al Românilor şi al meu personal. Eu nu am ales să stau pe forumuri sau bloguri pe internet şi să mă cert sau să deschid tot felul de discuţii sterile şi ineficiente. Noi am fost în viaţa reală, pe teren, alături de oameni. Le-am acordat asistenţă informaţională, i-am ajutat când au avut probleme, le-am dat sfaturi, iar eu în calitatea mea de consilier pentru probleme de imigraţie am dus mereu o campanie de informare şi ajutorare a celor care au avut nevoie. Iar rezultatele s-au văzut acum. Peste o săptămână vom putea să afirmăm că PER are un consilier comunal român ales democratic, prin vot.»
Andi Rădiu
|