in

Italia este noua CAMPIOANĂ a Europei! Victorie dramatică la penalty-uri, portarul Donnarumma, eroul finalei

Italia este campioana Europei, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la penaltiuri, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra. Portarul Gianluigi ”Gigio” Donnarumma a devenit, la doar 22 de ani, eroul Italiei după ce a apărat două penalty-uri la loviturile de departajare și a transformat squadra azzurra în campioana EURO 2020. Scorul a fost egal, 1-1, la finalul celor 120 de minute.

Italia îşi trece în palmares al doilea său titlu continental, din patru finale jucate la EURO, primul titlu european fiind câştigat în 1968, la Roma. Italia a învins Iugoslavia în finala din 1968 (2-0), dar a pierdut în faţa Franţei (1-2), prin golul de aur, în 2000, la Rotterdam, şi în faţa Spaniei (0-4), în 2012, la Kiev.

Finala a fost la înălţime în privinţa dramatismului, cu prelungiri şi lovituri de departajare, la care situaţia s-a răsturnat după ce a părut să fie în favoarea englezilor.

Anglia a deschis scorul în minutul 2, prin Luke Shaw, meciul începând practic de la 1-0 pentru englezi, care au marcat cel mai rapid gol într-o finală, după un minut şi 57 de secunde, prin fundaşul Luke Shaw, care, lăsat nemarcat în colţul careului mic de Di Lorenzo, a şutat la colţul scurt la centrarea lui Trippier.

După ce şi-a revenit din şocul golului, Italia a dominat teritorial, dar Anglia nu a lăsat nici o breșă în apărare, „azzurii” nereușind să își creeze ocazii cu adevărat periculoase.

Italia a învins Spania și s-a calificat în finală, 4-2 după loviturile de departajare

În minutul 67, italienii au egalat prin Bonucci și au împins meciul în prelungiri și apoi la penalty-uri, unde dramatismul a continuat cu ratări de ambele părți.

Portarul Donnarumma a reușit să pareze trei lovituri de la 11 metri. Din tribune s-a auzit Unestate italiana”, imnul Mondialului din 90 cântat de Gianna Nanini. O vară italiană. Sau „Football is going to Rome”, cum au comentat imediat susținătorii Italiei pe rețelele de socializare.

Italia a ajuns astfel la 34 de meciuri consecutive fără înfrângere, 27 de victorii şi 7 egaluri, ultimul eşec datând din septembrie 2018 (0-1 cu Portugalia).

Anglia a jucat doar a doua sa finală majoră, după cea a Cupei Mondiale din 1966, pe care a reuşit să o câştige pe teren propriu, cu 4-2, după prelungiri.

În drumul său spre finală, Italia a învins Turcia (3-0), Elveţia (3-0) şi Ţara Galilor (1-0), în grupă, a trecut de Austria în optimi (2-1, după prelungiri), a învins Belgia în sferturi (2-1) şi a trecut de Spania în semifinale (4-2, la loviturile de departajare).

Anglia a învins Croaţia (1-0), a remizat cu Scoţia (0-0) şi a trecut de Cehia (1-0), în grupă, apoi a câştigat în faţa Germaniei (2-0) în optimi, a surclasat Ucraina (4-0) în sferturi, iar în semifinale s-a impus în faţa Danemarcei (2-1, după prelungiri).

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 0 In medie: 0]

Italia, a omorât câinele unui conațional și l-a filmat în timp ce-l trăgea cu lanțul de mașină: ”Uite-ți cățălu`, Mihai”