in

Italia este prima echipă calificată în optimi la EURO! 29 de meciuri consecutive fără înfrângere

Italia face spectacol la EURO 2020. „Squaddra Azzurra” este prima echipă care s-a calificat în optimile competiției după ce a câștigat cu 3-0 în fața Elveției, miercuri seara, pe Stadio Olimpico din Roma, în al doilea său meci din Grupa A.

Golurile au fost marcate de Locatelli (’26, ’52) și Immobile (’89).

Chiellini a înscris în minutul 19, dar reușita nu a fost validată din cauza unui henț. După doar cinci minute, căpitanul Italiei s-a accidentat și a fost schimbat.

Echipa antrenată de Roberto Mancini a ajuns astfel la 29 de meciuri consecutive fără înfrângere. Italienii nu au primit gol la ultimele zece meciuri, în care au 32 de goluri marcate.

Tot miercuri, în aceeaşi grupă Ţara Galilor a învins Turcia, scor 2-0.

Clasament: 1. Italia – 6 puncte, 2. Ţara Galilor – 4 puncte, 3. Elveţia – un punct, 4. Turcia – niciun punct.

Ultima etapă a grupei A programează, la 20 iunie, partidele Italia – Ţara Galilor (ora 19.00, Roma) şi Elveţia – Turcia (ora 19.00, Baku), scrie news.ro.

Faceți clic pentru a evalua această postare!
[Total: 1 In medie: 5]
alcool copii

O treime dintre români cred că este normal ca un copil să consume alcool. Explicaţie: «Îl ajută să devină consumator responsabil pe viitor»

Italia, concurs de creație literară și desen, câștigătorii vor fi premiați cu ocazia Zilei Limbii Române